azin movahed article
آذین موحد

آذین موحد از معدود نوازندگان ایرانى است که با اتمام تحصیلاتش در آمریکا بى درنگ به ایران شتافت و از سال های 1370مصرانه به تربیت نوازندگان جوان در ایران مشغول بوده است.

از سال 1373 به استخدام گروه موسیقى دانشگاه تهران درآمد و هم اکنون دانشیار و عضو هیئت علمی گروه موسیقی و رئیس دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

بیوگرافی آذین موحد

مکتب نوازندگی فلوت فرانسه

مکتب نوازندگی فلوت فرانسه

سبک نوازندگی فلوت در دوران معاصر که معیارها و استانداردهای جهانشمولی را دربر میگیرد تحت نفوذ مکتب فرانسه توسعه یافته و کنسرواتوار پاریس طی سالهای متمادی در پایه ریزی رویکردهای پداگوژیک در نوازندگی این ساز نقش کلیدی داشته است.
این مطالعه جریان نوازندگی و آموزش ساز فلوت را از سال ۱۸۹۲ که پل تافانل مسئولیت آموزش کلاس فلوت در کنسرواتوار پاریس را به عهده گرفت تا دوران معاصر که نوازنده شهیر ژان پیر رامپال هنر نوازندگی فلوت را در سطح جهان اشاعه داد بررسی میکند.

ادامه مطلب
اصول زیبایی شناسی در نوازندگی موتزارت

اصول زیبایی شناسی در نوازندگی موتزارت

اصول زیبایی ­شناسی در نوازندگی موتزارت ، با نگاهی بر کنسرتو فلوت در ر ماژور K.314
نویسنده: دکتر آذین موحد، دانشیار و عضو هیئت علمی پردیس هنرهای زیبا
چکیده : در این مقاله اصول زیبایى شناسی دوران کلاسیک از دریچه موسیقى موتزارت بررسى مى شود.  علاوه بر مطالعه ى تطبیقى رسالات کهن موسیقى کلاسیک، این مقاله با بررسى کتب معاصر در زمینه سبک شناسی و اجرا و با استفاده از تجربیات چندین ساله نوازندگى و مطالعات در حوزه آموزش نوازندگى و اجراى دوره ، چارچوبى را براى معرفى معیارهاى تفسیر در نوازندگى موتزارت ترسیم مى کند. در این راستا نکات مهمی که به شناخت قطعات این دوره کمک مى کند معرفى مى شوند تا نوازندگان معیارهایى را براى تفسیر قطعات درنظر گیرند…

ادامه مطلب
asal-hanachi-bio

عسل حناچی

عسل حناچی منیع (متولد ۱۳۵۷) ، نزد اساتیدی چون محمد علی لقاء (۷۳ – ۱۳۶۹) ، دکتر آذین موحد (از ۱۳۷۳) به فراگیری ساز فلوت پرداخته و موفق به اخذ دیپلم هنرستان موسیقی دختران در سال ۱۳۷۶ شده است.

وی دوره کارشناسی موسیقی خود را از  دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۸۰ به اتمام رسانده است.

بیوگرافی عسل حناچی 

آشنایی مقدماتی با ساز فلوت و چگونگی نواختن آن

آشنایی مقدماتی با ساز فلوت و چگونگی نواختن آن

فلوت یکی از سازهای بادی در موسیقی کلاسیک ، جز ، راک و پاپ … است که صدایی نافذ در ارکستر و امکان نواختن بصورت تکنواز و یا به همراهی ساز دیگر را دارد . اگرچه در ابتدا ممکن است با دیدن ساختمان کامل و پیشرفته فلوت ، فراگیری و نواختن آن کمی دشوار بنظر برسد ، ولی می توانید یادگیری آن را به سرعت آغاز کنید. در این مقاله به آشنایی مقدماتی با ساز فلوت و نحوه نواختن آن میپردازیم …

ادامه مطلب
راهنمای والدین پیش از فراگیری موسیقی

راهنمای والدین پیش از فراگیری موسیقی

در نظر داشته باشید ، همانگونه که با در اختیار قراردادن کتاب ریاضی انتظار ندارید از فرزندتان یک ریاضیدان بسازید ، با شروع کلاسهای آموزش موسیقی نیز نمی توانید انتظار یک نوازنده حرفه ای را از او داشته باشید. اما ، از سوی دیگر خوب است بدانید که فرزند شما با یادگیری نواختن یک ساز در حقیقت فرصتی می یابد تا بسیاری از مهارتهای لازم در زندگی را با آن در خود گسترش دهد و لازم است تا شما این مهم را به او گوشزد نمایید .
در اینجا سه مطلب وجود دارد که والدین باید از آن مطلع شوند و به فرزندان نوآموز خود در شروع آموزش موسیقی یادآور شوند …

ادامه مطلب
راهنمای والدین برای تمرین موسیقی

راهنمای والدین برای تمرین موسیقی

زمانیکه کودکان برای اولین بار با انتخاب یک ساز از مدرسه به خانه بر می گردند، سوالات زیادی برای والدینشان پیش می آید:
آیا فرزند من به یادگیری این ساز علاقه مند خواهد بود؟ آیا نواختن این ساز برای او فایده ای دارد؟ تا چه زمانی به یادگیری آن خواهد پرداخت؟
این سوالات فلسفی اولیه، پس از یک یا دو جلسه، جای خود را به سوالات کاربردی تر می دهند: آیا فرزند من به اندازه کافی تمرین می کند؟ آیا تمرین او صحیح است؟ آیا آنچه او تمرین می کند در راستای مسیر صحیح آموزش است؟…

ادامه مطلب