معرفی کتاب : پیرایش موسیقی باروک

دیگران را به این خانه مهمان کنید

623 بازدید میانگین زمان مطالعه < 1 دقیقه

پیرایش موسیقی باروک (علم، هنر و قوانین اجرای زینت‌ها در موسیقی باروک) گرچه در اروپا، موسیقی از قرن‌های دوازدهم و سیزدهم میلادی مکتوب شده و دوره رنسانس را نیز طی کرده است؛ اما پایه و اساس موسیقی کلاسیک کنونی جهان، موسیقی عصر باروک است. در این عصر، علم آهنگسازی شکوفایی شگفت‌انگیزی داشته و نوازندگی و خوانندگی هم به همان اندازه پیشرفت کرد و به حد اعلای خود رسید...

معرفی کتاب پیرایش موسیقی باروک – گرچه در اروپا، موسیقی از قرن‌های دوازدهم و سیزدهم میلادی مکتوب شده و دوره رنسانس را نیز طی کرده است؛ اما پایه و اساس موسیقی کلاسیک کنونی جهان، موسیقی عصر باروک است.

در این عصر، علم آهنگسازی شکوفایی شگفت‌انگیزی داشته و نوازندگی و خوانندگی هم به همان اندازه پیشرفت کرد و به حد اعلای خود رسید.

زیربنای نوازندگی در دوران کنونی، از طریق کتاب‌های درسی دوران باخ، لئوپولد موتسارت، کوانتس و جمینیانی به شکل زنجیروار به نسل‌های ما و پیش از ما رسیده و سعی معلمان و استادان بر این بوده که این اطلاعات را به نسل‌های بعد منتقل کنند.

در کتاب پیش روی مجموعه‌ی این اطلاعات از معتبرترین کتب علمی دوره باروک و همین‌طور از پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها و به‌خصوص از کتب موسیقی‌دانان و استادان موسیقی باروک زمان حال و سه قرن گذشته تهیه شده است.

در عصر کنونی، هنگامی که نوازندگان و خوانندگانی را می‌بینیم که اجرا و گفتمان موسیقایی‌شان محتوایی کارآزموده، قابل فهم، پررنگ، راحت و ساده، دل‌نشین و جذاب دارد، درمی‌یابیم که آنان با در نظر گرفتن تمام نکاتی که در این کتاب به آنها اشاره و درباره‌‌ شان بحث شده، موسیقی خود را اجرا می‌کنند.

مطالعه این کتاب می‌تواند شروع پژوهشی جامع‌‌تر برای دوست‌‌داران موسیقی باروک و نوازندگان و خوانندگان جوانی باشد که می‌خواهند اجرای خود را بر اساس مبانی علمی گذشته با ساختاری شخصی و نه تقلیدی ارائه دهند.

ناشر : نشر هم آواز

5
(1)

اگر از این مطلب خوشتان آمد ، میتوانید آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.