azin-movahed-photo

بیوگرافی آذین موحد

آذین موحد از معدود نوازندگان ایرانى است که با اتمام تحصیلاتش در آمریکا بى درنگ به ایران شتافت و از سال های ۱۳۷۰مصرانه به تربیت نوازندگان جوان در ایران مشغول بوده است.

از سال ۱۳۷۳ به استخدام گروه موسیقى دانشگاه تهران درآمد و هم اکنون دانشیار و عضو هیئت علمی گروه موسیقی و رئیس دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

متولد بهمن ۱۳۳۹، فراگیرى موسیقى را در مدرسه بین المللى تهران آغاز کرد و پس از اخذ دیپلم عازم آمریکا شد. مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه کالیفرنیا و دکتراى خود را از دانشگاه ایلینوی در رشته نوازندگى فلوت دریافت کرد.

همزمان به فراگیرى علم اتنو موزیکولوژى در محضر پرفسور برونو نتل پرداخت و تحت نظر اندیشمندان بزرگى همچون آلن اسکاى و الکس رینگر در حوزه موزیکولوژى و استیون گیلبرت در حوزه تئورى و آنالیز آموزش دیده است و در کلاس های نوازندگان شهیر عصر خود همچون ژان پیر رامپال، پتر لوکاس گراف و الان ماریون شرکت جسته.

در سال ۲۰۰۱، برنده بورس تحقیقاتی یارشاطر از دانشگاه هاروارد گردید و مطالعات فوق دکترا ی خود را در حوزه روانشناسی موسیقی و علوم نوازندگی در این دانشگاه انجام داد.

تحقیقات او در زمینه تفسیر موسیقی کلاسیک به تدوین روشی چندگانه برای اموزش لایه های تفسیر در نوازندگی موسیقی کلاسیک پرداخته است.

در سالهای ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۰ دوره تربیت معلم تکنیک روان – تنی الکساندر تکنیک را به اتمام رسانده و این تکنیک از ارکان مهم روش آموزش وی در نوازندگی به حساب می آید.

آذین موحد اولین زن ایرانی است که پس از انقلاب به اجرای کنسرتهای عمومی در تالارهای شهر تهران پرداخت و در معرفی آثار برجسته فلوت به ایرانیان نقش بسیار فعالی داشته است.

بنیانگزار انجمن فلوت ایران ،که اولین تشکل تخصصی ساز در ایران و داور مسابقات جوان و جشنواره هاى فجر و دانشجویى، در دانشگاه هاى ایونین یونان، پرتلند آمریکا و انستیتوی ملی موسیقی افغانستان نیز تدریس کرده است و به غیر ازکنسرتهاى مکرر خود در ایران در کشورهاى یونان، آمریکا ، اتریش و افغانستان نیز به اجراى کنسرت پرداخته.

مقالات آذین موحد :

الگوی تفسیر در نوازندگی موسیقی کلاسیک
الگوی تفسیر در نوازندگی موسیقی کلاسیک

الگوی تفسیر در نوازندگی موسیقی کلاسیک

1400-01-17 آذین موحد مطالب آموزشی مقالات آموزشی

هنر نوازندگی همواره در طول تاریخ با چالشی بزرگ رو به رو بوده است. بیان یک قطعه‌‌ی موسیقی چگونه شکل میگیرد و آیا مفاهیم مشخصی برای تفسیر موسیقی وجود دارد؟
این نوشتار به ارائه‌‌ی الگویی برای تفسیر موسیقی کلاسیک میپردازد و با معرفی رویکردی کاربردی در استفاده از مصالح موجود در قطعات، روشی تازه را برای درک و دریافت موسیقی و تشویق نوازندگان به یافتن معانی پنهان در لابلای نت ها ارائه میکند.

ادامه مطلب
مکتب نوازندگی فلوت فرانسه
مکتب نوازندگی فلوت فرانسه

مکتب نوازندگی فلوت فرانسه

1398-03-13 آذین موحد

سبک نوازندگی فلوت در دوران معاصر که معیارها و استانداردهای جهانشمولی را دربر میگیرد تحت نفوذ مکتب فرانسه توسعه یافته و کنسرواتوار پاریس طی سالهای متمادی در پایه ریزی رویکردهای پداگوژیک در نوازندگی این ساز نقش کلیدی داشته است.
این مطالعه جریان نوازندگی و آموزش ساز فلوت را از سال ۱۸۹۲ که پل تافانل مسئولیت آموزش کلاس فلوت در کنسرواتوار پاریس را به عهده گرفت تا دوران معاصر که نوازنده شهیر ژان پیر رامپال هنر نوازندگی فلوت را در سطح جهان اشاعه داد بررسی میکند.

ادامه مطلب
اصول زیبایی شناسی در نوازندگی موتزارت
اصول زیبایی شناسی در نوازندگی موتزارت

اصول زیبایی شناسی در نوازندگی موتزارت

1398-02-04 آذین موحد

اصول زیبایی ­شناسی در نوازندگی موتزارت ، با نگاهی بر کنسرتو فلوت در ر ماژور K.314
نویسنده: دکتر آذین موحد، دانشیار و عضو هیئت علمی پردیس هنرهای زیبا
چکیده : در این مقاله اصول زیبایى شناسی دوران کلاسیک از دریچه موسیقى موتزارت بررسى مى شود.  علاوه بر مطالعه ى تطبیقى رسالات کهن موسیقى کلاسیک، این مقاله با بررسى کتب معاصر در زمینه سبک شناسی و اجرا و با استفاده از تجربیات چندین ساله نوازندگى و مطالعات در حوزه آموزش نوازندگى و اجراى دوره ، چارچوبى را براى معرفى معیارهاى تفسیر در نوازندگى موتزارت ترسیم مى کند. در این راستا نکات مهمی که به شناخت قطعات این دوره کمک مى کند معرفى مى شوند تا نوازندگان معیارهایى را براى تفسیر قطعات درنظر گیرند…

ادامه مطلب