یوهان یواخیم کوانتس

یوهان یواخیم کوانتس

نوازنده و آهنگساز

بیوگرافی (کلیک کنید)

یوهان یواخیم کوانتس

Johann Joachim Quantz

یوهان یواخیم کوانتز آلمانی (30 ژانویه 1697 – 12 ژوئیه 1773) آهنگساز، فلوت نواز و سازنده فلوت آلمانی در اواخر دوره باروک بود. او صدها سونات فلوت و کنسرتو و رساله ای درباره اجرای فلوت نوشت. آثار وی توسط باخ، هایدن و موتسارت شناخته شده و مورد توجه قرار گرفت. کوانتزدر شهر اوبرشیدن، نزدیک شهر گوتینگن، به دنیا آمد. پدرش “آندریاس کوانتز” آهنگری بود که وقتی یوهان هنوز 11 ساله نشده بود، درگذشت. در بستر مرگش، به پسرش گفت که دنباله رو راه او باشد.

با این وجود، از سال 1708 تا 1713 وی تحصیلات موسیقی خود را نزد عموی خود “یوستوس کوانتز” موسیقی دان شهر مِرسبورگ، آغاز کرد. او همچنین مدتی نزد شوهر عمو زاده ی خود (نوازنده ارگ) “یوهان فردریش کیزِوِتر” تحصیل کرد. از سال 1714 کوانتز به طور گسترده به مطالعه آهنگسازی پرداخت و او قطعات استادان زیادی را بررسی کرد تا سبک آهنگسازی آنها را بپذیرد.

در سال 1716 وی به گروه موسیقی شهر درِسدِن پیوست، جایی که در سال 1717 نزد “یان دیسماس زلِنکا” دروس کنترپوان را آموخت. در مارس 1718 وی در کلیسای تازه تاسیس درسدن در لهستان به عنوان نوازنده اصلی ابوا در شهر منصوب شد.

در آنجا بنظر آمد که او نمی تواند به عنوان نوازنده ی ابوا در کلیسای کوچک لهستان پیش برود، کوانتز تصمیم گرفت که ساز فلوت را دنبال کند و در سال 1719 برای مدت کوتاهی نزد “پیر گابریل بوفِدین” که نوازنده اصلی فلوت در ارکستر سلطنتی بود، تحصیل کرد.

او با “یوهان گئورگ پیزندل” مایستر ویولن ارکستر سلطنتی، رابطه دوستی خوبی داشتند که باعث شد سبک او را بسیار تحت تأثیر قرار دهد.

سالهای 1724 و 1727 کوانتز به عنوان یک فلوتیست، تحصیلات خود را با برگزاری برنامه ای به نام “تور بزرگ” در اروپا به پایان رساند. او دروس کنترپوان خود را با “فرانچسکو گاسپارینی” در رم خواند، در آن هنگام وی با “آلساندرو اسکارلاتی” در ناپل دیدار کرد، با میشل بلاوت” (نوازنده فلوت) در پاریس دوست شد و در لندن توسط هندل تشویق شد که در آنجا بماند.

در سال 1728، کوانتز در سفر ایالتی به برلین با آگوست دوم، پادشاه لهستان و دوک بزرگ لیتوانی همراه شد. ملکه پروسیا تحت تأثیر قطعات کوانتز قرار گرفت و می خواست او را استخدام کند. اگرچه آگوست دوم امتناع کرد، اما به کوانتز اجازه داد تا هر موقع که می خواهد به برلین سفر کند. در آن سال ولیعهد، فردریک کبیر (فردریک دوم 1712 – 1786) پروسیا تصمیم گرفت تا یادگیری فلوت را آغاز کند و کوانتز به عنوان معلم او فعالیت کرد.

کوانتز بعداً به فردریش نیکولای نویسنده، گفت: یک بار در هنگام عصبانیت پدر سلطه گر، فردریک مجبور شد در کمد مخفی شود، زیرا پدر تحصیلات موسیقی پسرش را تأیید نمی کرد.

تا سال 1741 کوانتز در دربار ساکسون  در درسدن ماند. وی در سال 1737 با “آنا روزینا کارولینا شیندلر” ازدواج کرد. این ازدواج موفقیت آمیز نبود و در برلین به طور کلی زبان زد بود که همسر کوانتز مستبد است.

هنگامی که فردریک دوم در سال 1740 به پادشاهی پروسیا رسید، سرانجام کوانتز سمت خود را به عنوان معلم فلوت، سازنده فلوت و آهنگساز دربار در برلین پذیرفت. وی در دسامبر 1741 به آن دربار پیوست و تا پایان زندگی حرفه ای خود در آنجا ماند.

وی در حدود سال 1739 فلوت جدیدی درست کرد و در طراحی فلوت مبتکر بود.

علاوه بر نوشتن صدها سونات و کنسرتو که عمدتا برای فلوت بودند، او امروز به عنوان نویسنده کتابی به نام “نواختن ساز فلوت به انگلیسی” در 1752 شناخته می شود. این منبع مرجع ارزشمندی در مورد عملکرد اجرایی و تکنیکی فلوت در قرن هجدهم است.

کوانتز تا زمان مرگش در سال 1773 در دربار فردریک در پوتسدام باقی ماند. زندگینامه ای در سال 1755 در کتاب “تاریخچه فردریش ویلهلم مارپورگ” در زمینه تاریخچه BeyträgenzurAufnahme der Musik منتشر شد.

تعداد کمی از آثار یوهان یواخیم کوانتز در زمان حیات وی منتشر شده است. بیشتر آنها برای فلوت است، از جمله بیش از 200 سونات، حدود 300 کنسرتو، از جمله چندین قطعه برای دو فلوت و حدود 45 تریو سونات (بیشتر برای 2 فلوت یا فلوت و ویولن با باسوکنینیو)همچنین 6 کوارتت برای فلوت، ویولن، ویولا و پیوسته ؛ دوئت های مختلف فلوت و تریوی فلوت ؛ و کاپریس های بدون همراهی و فانتزی هایی برای فلوت تک.