گیزلا مشایخی بیر

گیزلا مشایخی بیر

مدرس و نوازنده فلوت

بیوگرافی (کلیک کنید)

گیزلا مشایخی بیر
Gisela Mashayekhi-Beer

“گیزلا مشایخی بیر” به عنوان فرزند دوم خانواده بیر که از نوازندگان آلمانی بودند متولد شد. موسیقی در تمام دوران کودکی او حضور داشت. والدین وی، پدر: آلوئیز یوزف بیر، (نوازنده مدرسه و کلیسا) و مادر: کریستینه بیر شوامبرگر (نوازنده فلوت) فرزندان خود را از طریق پخش و اجرای منظم موسیقی مجلسی در خانه خود، تربیت کردند و فرصت هایی برای اجرای زنده در مدرسه موسیقی ترتیب می دادند، که شامل اجرای سولو با ارکستر مدرسه یا ارکستری به رهبری پدرش می شد.

بنابراین گیزلا اوایل زندگی خود اجراهای ارکستری و کنسرتهای موتزارت و ویوالدی را تجربه کرد.

این سه خواهر خیلی زود تریو (سه نوازی) خود را تشکیل دادند که شامل: فلوت، ویولونسل و پیانو بود که به طور منظم و با هم اجرا می کردند.

گیزلا مشایخی بیر اولین و تأثیرگذارترین درس های خود را از مادرش(دانش آموز سابق  اورل نیکوله) فرا گرفت. به خصوص صدای درخشان، پرجُنب و جوش و رنگارنگ صدای ساز مادر، همیشه ایده آل و الگوی او بود.

پس از فارغ التحصیلی از مدرسه موسیقی، یک سال در کالج موسیقی حرفه ای جایی که کریستینه بیر، تدریس می کرد گذراند و کاملاً برای امتحانات ورودی برای یک آکادمی عالی آماده بود.

وی تحصیلات خود را از سال 1983 در موتزارتوم در سالزبورگ زیر نظر هلموت زانگرله، ادامه داد و در آن زمان به عنوان نوازنده سولیست ارکستر موتزارت در سالزبورگ آغاز به  کار کرد. در طول مدت حضور در سالزبورگ، در آکادمی های تابستانی در کلاسهای “پیتر لوکاس گراف” شرکت کرد.

گیزلا در سال 1987 با رأی موافق هیئت ژوری با درجه عالی فارغ التحصیل شد و جایزه افتخاری وزارت علوم و تحقیقات، را دریافت کرد.

وی در سال 1988 در امتحان تانکاستلِر اتریش در وین به عنوان نوازنده سولیست برنده شد و به فراگیری کل رپرتوار ادبیات ارکستر سمفونیک زیر نظر رهبرانی چون: هاینز والبرگ، برونو وِیل و فابیو لوئیس ادامه داد.

در طول مدت حضور در ارکستر، او آنسامبل وین 2001 را با همکاری آهنگساز ایرانی، نادر مشایخی با هدف اجرای موسیقی معاصر آمیخته با هنرهای دیگر تاسیس کرد، که باعث شد تا با شیوه های نوین شنونده های موسیقی معاصر افزایش پیدا کند. برای مثال آنها با آهنگسازان معاصر ژاپنی و همچنین آهنگسازان اروپایی که خود بسیار تحت تأثیر هنر ژاپنی و موسیقی سنتی ژاپن بودند کنسرت هایی ترتیب دادند، یا موسیقی معاصر اتریشی را همراه با قطعه ای از یوهان سباستین باخ و همچنین پرتره ای از شاعر ایرانی فروغ فرخزاد با آهنگسازی نادر مشایخی و با بازیگری هانا اسگگولا به اجرا درآودند.

در آن دوره مشایخی بیرارتباطات خود را با موسیقی معاصر و تکنیک های سازهای جدید شدت بخشید و از همکاری با آهنگسازانی مانند هانس زندر، تورو تاکیمیتسو، پیتر ابلینگر و دیگران بهره مند شد.

گیزلا در سال 1991 دستیار ولفگانگ شولز، در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین شد. در همان زمان وی همچنین فعالیت های تدریس خود را از طریق کلاس ها و کارگاه های آموزشی در اتریش، اسلواکی، مجارستان، ایالات متحده و ژاپن آغاز کرد.

در سال 1993 مشایخی-بیر به عنوان نوازنده سولیست ارکستر اپرای زوریخ انتخاب شد و تحصیلات خود را زیر نظر اورل نیکوله ادامه داد. با وجود تجربیات غنی و ارزشمند در ارکستر اپرا با رهبران ارکستر: نیکولاس هارنونکورت، ساندور وگ، نلو سانتی و … کار کرد و تصمیم گرفت که ارتباط بیشتری با ارکستر داشته باشد و به وین بازگشت.

پس از 5 سال حضور در ارکستر، او اکنون خود را وقف پروژه های آنسامبل، موسیقی مجلسی و اجراهای سولو می کند. اجرای کنسرتو های فلوت موتزارت، ژاک ایبر و کنسرت های فلوت کارل راینکی در تالارهای معروف اتریش و اجرای کنسرتو برای فلوت و هارپ موتزارت درخارج از جمله فعالیت های او می باشد.

جنرال موتورز یک تور کنسرتی را با موسیقی دانانی چون امانوئل پاهوولفگانگ شولز، کلمنس هاگن و استفان مندل برگزار کرد.

او همچنین از زمان بازگشت به وین، فعالیت های نوازندگی خود را به عنوان سولیست درارکستر مجلسی وین از سر گرفت و از کار خود با موسیقی دانان نامی در این حوزه بهره مند شد.

وی همچنین به فعالیتهای تدریس خود ادامه داد و در دانشگاه خصوصی آنتون بروکنر در لینز (1994- 2011) تدریس کرد. وی همچنین مسئول سخنرانی موسیقی مجلسی برای سازهای بادی در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین (1997- 2000) است. علاوه بر این او از سال 2009 مدرس فلوت در هنرستان جوزف هایدن در آیزنشتات بوده است.

او در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی در وین در سال 2005 و همچنین در دانشگاه خصوصی آنتون بروکنر در لینز در سال 2006 فعالیت کرد.

گیزلا مشایخی بیر به طور مرتب به عنوان نوازنده سولیست با ارکستر فیلارمونیک مجلسی وین  ،کامراتا سالزبورگ و کاپلا آندره بارسا با رهبری آندراس شیف نوازندگی می کند.

در زندگی خصوصی، او زمانی همسر علیرضا مشایخی بوده است و فامیلی مشایخی را به فامیلی خود افزوده است. گیزلا مشایخی بیر با پسرش در وین زندگی می کند.