بیوگرافی ابراهیم نظری

ابراهیم نظری دارای نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نوازنده و مدرس فلوت و رهبر ارکستر و کُر.

وی آموختن جدی موسیقی کلاسیک را از سال ۱۳۴۶ در هنرستان عالی موسیقی با مدیریت غلامحسین غریب آغاز کرد و در این هنرستان از کلاس‌های فلوت «الکساندر» و «یوهان ریستا» (Johann Rista)، هارمونی حسین ناصحی، ارکستراسیون مرتضی حنانه، سلفژ مصطفی کمال پورتراب، پیانو فریده بهبود و مبانی فیزیک آکوستیک امین شهمیری استفاده کرده‌است.

پس از اتمام تحصیلات از محضر حشمت سنجری و سال‌ها بعد زیر نظر «یوری داویدیان» (Yuri Davidian) در زمینه رهبری ارکستر بهره برده‌است.

نظری پس از دریافت مدرک لیسانس در دوره سربازی به شیراز رفت و (بعد از عزیمت حسن ریاحی مدیر این ارکستر به آمریکا برای ادامه تحصیل) در آنجا به رهبری ارکستر مجلسی رادیو تلویزیون ملی ایران مرکز شیراز رسید و از سال ۱۳۵۶ تا زمان پیروزی انقلاب، رهبری این ارکستر را به عهده داشت.

پس از بازگشت به تهران، وی زیر نظر حشمت سنجری به آموختن فن رهبری پرداخت و از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۴ به عنوان دستیار و رهبر میهمان دائم (Principal Conductor) ارکستر سمفونیک تهران، بارها ارکستر سمفونیک و کر تهران را رهبری کرد.

ابراهیم نظری در کنار فعالیت در ارکستر سمفونیک تهران، برای مدتی رهبری دائم ارکستر سمفونیک فرهنگسرای بهمن را به عهده داشت و در دو کنسرت نیز به عنوان رهبر میهمان ارکستر سمفونیک صدا و سیما را هدایت کرده‌است.

پیش از انقلاب نظری نوازنده فلوت در ارکستر بزرگ رادیو ایران و ارکستر اپرای تهران بود و در فاصله بین سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۴، به عنوان نوازنده فلوت و پیکولو ارکستر سمفونیک تهران فعالیت داشته‌است.
او همچنین در زمینه ضبط و استودیو نیز فعالیت داشته است.

لازم به ذکر است ارکستر ارغنون در پاییز سال ۱۳۹۳ توسط ابراهیم نظری تأسیس شد و سرپرستی این ارکستر را سجاد پورقناد به عهده دارد. این ارکستر به صورت آنسامبل فلوت با همراهی پیانو در برنامه اختتامیه چهارمین جشنواره سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی در نهم اسفند ۱۳۹۳ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفت.