کارن کیهانی

کارن کیهانی

آهنگساز و مدرس

متولد ۱۳۵۸ 

کارن کیهانی تحصیلات کارشناسی موسیقی را در دانشکده هنر و معماری تهران و کارشناسی ارشد آهنگسازی را در دانشگاه هنر تهران (با پایان نامه برتر)، به پایان رساند.

به عنوان آهنگساز، آثار وی در فستیوال‌ها و کنسرت های متعددی در ایران، اروپا و آمریکا به اجرا در‌آمده است.

ارکسترها و آنسامبل هایی چون ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر سمفونیک معاصر جاکارتا، دیورتیمنتو (میلان)، ماتکا (ژنو)، مارون تریو (کانزاس)، میسِن (نیویورک)، آنسامبل بادى جدید (لندن)، چهارگان، شهرزاد و نیواک (تهران) و سولیست هایی چون بریجیت کیبى (نیویورک)، روکو رسینیو (برلین)، کاترین پلایگرز (لندن)، اورِلى کومونال (ژنو)، مارتا مارینلى (اودینه، ایتالیا)، سرجیو برنتى (نیویورک)، براندن بوشمن (مینسوتا، آمریکا)، استوارت برزینسکى (نیویورک) و لیلا رمضان (ژنو، پاریس، پیتزبورگ) آثار وی را به روی صحنه برده اند.

وی در سال 2013 بورس اقامتگاه هنرمندانِ خارجی را از کانتون ژنو دریافت نموده و اثرِ “نقطه ای بود و دگر هیچ نبود” را برای سنتور و آنسامبل نوشت و این اثر را به همراهی آنسامبل ماتکا در Usine Kugler به روی صحنه برد.

در سال 2014، کیهانی برنده مسابقه آهنگسازی Black House Collective در کانزاس آمریکا گردید و اثرِ “در این همسایه” را به سفارش این بنیاد برای هورن، باسون و ماریمبا نوشت.

در سال 1394 (2015 میلادی)، وی به عنوان یکی از 4 فینالیست مسابقۀ آهنگسازی USIHC در میان 137 شرکت کننده انتخاب شد. کیهانی در سال 1394 (2015 میلادی) منتخب انجمن آهنگسازان آمریکا (SCI) شد و اثرش در آلبوم سالیانۀ این انجمن (آلبوم Modes) منتشر شد.

در سال 1395 (2016 میلادی)، کارن کیهانی یکی از 25 برگزیدۀ نهایی فستیوال MATA نیویورک، در میانِ بیش از 1150 آهنگساز گردید.

در مهرماه سال 1395 (2016 میلادی)، کارن کیهانی پس از 86 سال غیبتِ ایران، در شصتمین دوسالانۀ موسیقی ونیز (Biennale Musica 2016)، به عنوان آهنگساز، نوازندۀ سنتور و سرپرست گروه موسیقی مهرآیین حضور یافت.

کیهانی تا کنون به عنوان مدرس میهمان یا سخنران در کنسرواتوار عالی ژنو (HEM) ، کنگرۀ جهانی GMTH (ژنو)، دانشگاه ISI اندونزی حضور یافته است.

از این آهنگساز تا کنون سه آلبوم در تهران و دو آلبوم در آمریکا منتشر شده است.

او در حال حاضر با هنرستان موسیقی دختران تهران به عنوان مدرس تاریخ موسیقی غرب، با دانشگاه هنر تهران به عنوان مدرس آهنگسازی همکاری می‌کند.